Pierwszy pisemny dokument o używaniu miodu jako środka leczniczego pochodzi sprzed 4000 lat. W medycynie wszystkich ludów miód używany był od dawna. Przepisy na leki przekazywano z pokolenia na pokolenie i wiele z nich dotrwało do dziś.
Obecnie miód stosuje się w wielu przypadłościach jak na przykład w
Chorobach serce
Udowodniono, że przy regularnym stosowaniu miodu w ilościach 70-100 g na dobę już po dwóch tygodniach następuje poprawa w lżejszych schorzeniach. Polecany jest tu głównie miód gryczany , który jest skutecznym (dzięki zawartości rutyny) lekiem przy kruchości włosowatych naczyń krwionośnych.
Choroby na tle nerwowym
Dr. Pierre Reynaud francuski psychiatra, na podstawie wieloletnich badań i obserwacji doszedł do wniosku, że miód jest ważnym czynnikiem przy odradzaniu się sił życiowych człowieka. W przypadku apatii, otępienia i wyczerpania psychicznego stosuje się specjalną kurację miodową.
Miód pszczeli
Nektarowy
Podstawowym surowcem tego miodu jest nektar wytwarzany przez rośliny miododajne. Zawiera on cukry , wodę, substancje mineralne oraz specyficzne dla danej rośliny olejki wonne.
Spadziowy
Powstaje przy współudziale owadów (mszyce, czerwce). Spadź jest sokiem roślinnym z którego mszyce czy czerwce pobrały części białkowe a w zamian wzbogaciły go wydzielinami własnego organizmu.
Wyróżniamy podstawowe rodzaje miodów:
Miód rzepakowy
Koloru jasnożółtego z lekkim zielonkawym odcieniem. Krystalizuje się bardzo szybko. Ma konsystencję smalcowatą i jest prawie biały.
Miód gryczany
Pochodzi z nektaru gryki. Charakteryzuje się nierównomierną krystalizacją. Ma licznych amatorów i wyjątkowo nadaje się do wytwarzania miodów pitnych. W tym miodzie wykryto substancję leczniczą rutynę, którą znaczną ilość zawiera ziele i kwiaty gryki. Kolor miodu jest bardzo ciemny, smak ostry i posiada wyrazisty zapach.
Miód akacjowy
To nektar z robinii akacjowej(akacji białej). Jest koloru lekko żółtawego, nie posiada wyrazistego smaku i zapachu. Dzięki temu lubiany przez dzieci.
Miód lipowy
Wielu amatorów miodów twierdzi, że jest to najlepszy miód nektarowy. Oczywiście jest to kwestią gustu, ale z pewnością jest to miód wyjątkowy. Niestety, ciężko jest uzyskać czysty miód lipowy ponieważ niewiele jest skupisk drzew lipy rosnących z dala od uczęszczanych dróg . Często ładnie kwitnące drzewa słabo nektarują.
Czysty miód lipowy płynny przypomina olejek rycynowy a po krystalizacji jest bardzo jasny o szarym odcieniu. Ma dość ostry smak i charakterystyczny aromat przypominający zapach mięty.
Miód pitny
To lekki napój alkoholowy otrzymany przez fermentację roztworu miodu pszczelego tak zwanej brzeczki.